18e Conferentie van Staten die partij zijn bij het VN-Verdrag inzake de Rechten van Personen met een Handicap – Verklaring van België
(Niet-officiële vertaling in het Nederlands – Originele versie in het Engels)
Geachte Voorzitter,
Het VN-Verdrag inzake de Rechten van Personen met een Handicap (UNCRPD) leidt ons naar een meer inclusieve samenleving voor personen met een handicap. Maar in tijden waarin we een terugval zien in de waarden van gelijkheid en inclusie en het VN-systeem onder druk staat, is het essentieel dat we mensenrechten centraal blijven stellen in ons handelen. Dat is wat België nastreeft.
In een wereld die steeds complexer wordt en fundamentele veranderingen ondergaat, zijn extra inspanningen nodig om ervoor te zorgen dat niemand achterblijft. Het overkoepelende thema van deze 18e conferentie is in dit verband zeer relevant. De onderwerpen van de Tweede Wereldtop voor Sociale Ontwikkeling – uitbanning van armoede, tewerkstelling en fatsoenlijk werk, en sociale inclusie – zijn van essentieel belang om de volledige inclusie van personen met een handicap in onze samenleving te bereiken.
België ontving onlangs de Slotopmerkingen van het UNCRPD-Comité, na onze constructieve dialoog in augustus vorig jaar. Ik wil eerst benadrukken dat België veel waarde hecht aan dergelijke evaluatieprocessen door onafhankelijke experten binnen het VN-systeem.
De aanbevelingen komen op een zeer geschikt moment in onze politieke cyclus, aangezien we aan het begin staan van een nieuwe legislatuur op alle bestuursniveaus. Dit is het ideale moment om nieuwe initiatieven te lanceren en beleidskeuzes te verankeren in overeenstemming met de aanbevelingen van het Comité.
Ik ben blij te kunnen meedelen dat er al stappen zijn ondernomen om de aanbevelingen op te volgen. We hebben ook gesprekken gevoerd met vertegenwoordigende organisaties van personen met een handicap om mogelijke initiatieven voor de komende 5 jaar in kaart te brengen.
Er is echter verdere actie nodig om de belemmeringen waarmee personen met een handicap in hun dagelijks leven worden geconfronteerd, zowel figuurlijk als vaak letterlijk, aan te pakken. Daarbij is het belangrijk dat mensen zich bewust zijn van hun rechten en dat overheden het mensenrechtenmodel inzake handicap toepassen. Er zijn meer inspanningen nodig om de bekendheid van het VN-Verdrag in ons land te vergroten. Ik ben van plan hier in de komende legislatuur aan te werken in samenwerking met de andere bestuursniveaus.
België bevestigt opnieuw zijn sterk engagement voor het Verdrag en voor de opbouw van een meer inclusieve samenleving – samen met personen met een handicap en hun vertegenwoordigende organisaties, op alle beleidsniveaus.
Ik dank u.